Historia tektury i opakowań tekturowych

Skąd wzięła się tektura? Dlaczego właśnie z niej produkuje się opakowania wykorzystywane w praktycznie wszystkich branżach? W poniższym artykule przybliżymy Państwu historię tektury, a także sposobów jej wykorzystania. Zapraszamy do lektury!

Początki owiane mgłą tajemnicy

Historia tektury jest dość tajemnicza. Wzmianki historyczne wskazują, że jej początki sięgają mniej więcej 105 roku naszej ery. To właśnie wtedy niejaki Cai Lun wynalazł papier, który – dzięki unikalnej technice wytwarzania – był tworzywem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym. Ówczesny odpowiednik dzisiejszego papieru powstawał z połączenia bambusa, konopi oraz odpadów jedwabnych.

Do Europy papier dotarł znacznie później, gdyż w VIII wieku. Początkowo wykorzystywano go wyłącznie w celach religijnych lub artystycznych. Dopiero w XV wieku zaczęto go produkować masowo, do czego przysłużyło się m.in. wynalezienie druku.

Tektura, czyli papier układany warstwowo

Pod koniec XVIII wieku papier był już na tyle popularnym materiałem, że zaczęto z nim eksperymentować. Jednym z ciekawszych rozwiązań było układanie go w warstwach, przez co miał się on stać bardziej wytrzymały. W 1817 roku w Anglii opatentowano pierwsze arkusze tekturowe, które służyły przede wszystkim do zabezpieczania delikatnych przedmiotów.

Tektura lita i tektura falista – historia

Warto podkreślić, że w tamtych latach tektura lita jedynym rodzajem tego tworzywa. Dopiero w 1856 roku Edward Allen i Edward Healey otrzymali patent na trójwarstwową tekturę falistą. Składała się ona z dwóch zewnętrznych warstw płaskich, pomiędzy którymi umieszczono warstwę złożoną w fale. Kilka lat później, bo w 1871 roku Amerykanin Albert Jones opatentował zastosowanie tektury falistej do pakowania. Wprowadził do niej zewnętrzną warstwę ochronną, dzięki której tworzywo skuteczniej chroniło przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym samym czasie Charles Stilwell opracował maszynę do produkcji tektury, co umożliwiło jej masową produkcję.

Pudełka kartonowe wchodzą do gry

W 1890 roku niejaki Robert Gair wynalazł pudełko kartonowe. Odkrycie to w rzeczywistości było dość przypadkowe, gdyż Amerykanin dokonał go podczas prac nad maszyną do cięcia papieru. Okazało się, że papier można nie tylko ciąć, ale też bigować, dzięki czemu składane opakowania kartonowe mogą powstawać seryjnie.

Na tym historia opakowań tekturowych jeszcze się nie kończy. Prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o ich jakość i wytrzymałość, przyniósł dopiero XX wiek. To właśnie wtedy powstała:

  • tektura składająca się z nawet z pięciu i siedmiu warstw, która znajduje zastosowanie w transporcie cięższych ładunków,
  • tektura wodoodporna, którą pokrywa się warstwą wosku lub laminatu, dzięki którym nadaje się do transportu żywności,
  • proces recyklingu, dzięki któremu można odzyskiwać raz wykorzystaną tekturę.

Udoskonalane opakowania były wykorzystywane do wielu różnych zastosowań. Powszechnie używano ich np. w branży transportowej oraz w handlu. Okazało się też, że dzięki udoskonaleniu procesu nadruku, tektura sprawdza się również w roli nośnika informacji.

Nowoczesne podejście do tektury, czyli ekologiczny XXI wiek

Dziś tektura wraca do łask, zastępując coraz częściej opakowania wykonane z tworzywa sztucznego. W XXI wieku docenia się przede wszystkim jej walory ekologiczne, to jest biodegradowalność i łatwość recyklingu. Dlatego firmy stawiające na szeroko rozumianą świadomość ekologiczną coraz częściej stawiają na takie rozwiązania. Nie można również zapominać, że tektura jest tworzywem stale udoskonalanym. Dzięki unowocześnieniu technologii produkcji udało się stworzyć materiał, który jest lekki, wytrzymały i pozwalając jednocześnie na ograniczenie kosztów transportu.

Historia tektury – najważniejsze daty

  • 105 rok n.e. – wynalezienie papieru w Chinach.
  • 1817 rok – to data, kiedy powstała tektura w Anglii,
  • 1856 rok – uzyskano patent na tekturę falistą w Anglii,
  • 1871 rok – tektura falista zostaje po raz pierwszy użyta do pakowania towarów w USA,
  • 1890 rok – wynalezienie pudełka kartonowego przez Roberta Gaira,
  • XX wiek – rozwój nowych typów tektury i masowa produkcja.
  • XXI wiek – tektura jest stale udoskonalana.

Jak widać, historia tektury jest bardzo pasjonująca. Można też odnieść wrażenie, że obecna technika ma jeszcze dużo do powiedzenia w tej materii.